Biała kiełbasa własnej roboty

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

na wielkanocnym stole niewiele smakołyków są dla mnie dozwolone, dlatego postanowiłam popełnić pierwszą białą kiełbasę, żeby złagodzić ten kulinarny smutek wszechobecnego majonezu i babek.


Składniki:
- jelita wieprzowe
- 2 kg łopatki
- 1 kg karkówki
- 1 kg do 1,5 kg boczku (w zależności od tego czy chcemy, aby kiełbasa była tłustsza, czy nie)
-1 do 1,5 litra zimnej wody
- 100 g soli
- 8-10 łyżek majeranku
- 1 łyżka tymianku
- 5 łyżek czarnego pieprzu (świeżo zmielonego)
- cała główka czosnku

Najpierw należy odpowiednio przygotować jelita. Moczymy je w ciepłej wodzie (ok. 25-28 stopni), aby nie straciły elastyczności i nie rwały się. ja moczyłam jelita przez czas przygotowywania mięsa, więc jakieś 40min, i był to czas wystarczający pod względem konsystencji, ale pojawiły się komentarze pod postem, że należy moczyć je co najmniej 10h.

Mielimy całe mięso wraz z boczkiem, dodajemy przyprawy. Czosnek wraz z mięsem wrzuciłam do maszynki, żeby został lepiej rozdrobniony. Majeranek oraz tymianek rozcieramy, zwłaszcza tymianek, ponieważ jego igiełki mogą być problematyczne w kiełbasie. Użyłam moździerza, aby je rozdrobnić.

Po wymieszaniu mięsa z przyprawami zaczynamy dolewać wodę (musi być zimna, można nawet dorzucić kostek lodu). Ja dodałam 1,5litra wody, ale myślę że 1 litr by wystarczył. Mięso musi mieć konsystencję ciasta, musi delikatnie zostawać na dłoniach podczas mieszania, jak ciasto. Masa nie może być zbyt wodnista.

Po przygotowaniu masy i jej dokładnym wymieszaniu za pomocą maszynki do mięsa i specjalnej końcówki do napełniania jelit formujemy kiełbaski. Nakładamy całe jelito na końcówkę, po napełnieniu części masą mięsną przesuwamy powoli kiełbaskę. Wiążemy końce. Później można skręcić odpowiedniej wielkości kiełbaski, gdyż jelito i masa są na tyle plastyczne, że nie trzeba tego robić w trakcie napełniania jelit.


Przechowywanie kiełbasy:
jeśli chcemy ja zamrozić, wkładamy surową do lodówki. Jeśli zostawiamy w lodówce i będziemy na bieżąco konsumować parzymy kiełbasę w wodzie o temp. ok 70 stopni i po wystygnięciu chowamy do lodówki.

SMACZNEJ WIELKANOCY :)

15 comments on “Biała kiełbasa własnej roboty
  1. dziwny ten skład…. mięso na kilogramy a boczek na kilometry….. gdzie jest czytanie przed publikowaniem….. ale i tak dobry przepis ;)

  2. 40 minut na moczenie jelit……powodzenia …proszę poczytać najpierw informacje producenta a potem pisać takie głupoty, jelita trzeba moczyć znacznie dłużej (niekoniecznie w ciepłej wodzie) co najmniej 10h, wtedy można je zjeść z kiełbaską ;-)

    • tak mieliśmy w przepisie i tak zrobiliśmy, wszyscy cali, nikt sie nie „uszkodził” po takim posiłku. Ale ufam bardziej doświadczonym, dopiszę tę informację :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×